top of page
  • Redakcja

Trasy rowerowe nad morzem

Zaktualizowano: 26 cze


Spędzasz wakacje na polskim wybrzeżu i szukasz pomysłów na aktywny wypoczynek? Rowerowe wycieczki to jeden z najlepszych sposobów na spędzenie wczasów nad Morzem Bałtyckim. Podróżując na dwóch kółkach, zobaczysz piękne widoki oraz mnóstwo interesujących miejsc. W tym artykule przedstawimy Ci najpiękniejsze trasy rowerowe wzdłuż wybrzeża.


Przygotowanie do wycieczki rowerowej

Wybierasz się na wycieczkę rowerową? Nie zapomnij się odpowiednio przygotować. Zadbaj o dobrą kondycję i przegląd techniczny roweru, tak aby na trasie nie zaskoczyła Cię żadna usterka. Załóż wygodne, sportowe ubrania oraz weź coś na deszcz, pamiętając, że pogoda nad morzem potrafi być kapryśna.


Podróżując na rowerze, dobrze jest ograniczyć wagę i rozmiar bagażu do minimum. W wyposażeniu wszystkich turystów rowerowych powinna jednak znaleźć się odpowiednia ilość wody, ponieważ dbanie o nawodnienie podczas aktywności fizycznej jest bardzo ważne.

Zastanów się również, co planujesz robić w przerwach od jazdy rowerem. Nadmorskie szlaki przebiegają przez mnóstwo pięknych wiosek i miejscowości, które mogą Cię zaskoczyć nie tylko pięknymi widokami, ale również ciekawymi atrakcjami. Uwzględnij więc czas na przerwy i oczywiście zaplanuj z wyprzedzeniem, gdzie będziesz nocować, jeśli rozkładasz wycieczkę na kilka dni.


Trasa rowerowa wzdłuż Bałtyku – szlak rowerowy R10

Szlak rowerowy R10 to polski odcinek europejskiego szlaku EuroVelo 10, który pozwala objechać dookoła Morze Bałtyckie. Cała trasa liczy łącznie aż 8539 kilometrów! Polskie trasy rowerowe nad morzem będące częścią szlaku R10 obejmują z kolei 430 kilometrów.

Trasa ciągnie się wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego, od Świnoujścia aż po Elbląg, ale spokojnie - możesz przejechać całą trasę lub tylko jej część. Krótkie wycieczki rowerem wzdłuż morza też będą świetnym pomysłem na aktywne spędzenie wakacji. Nastaw się jednak na to, że trasa obejmuje nie tylko trakty rowerowe biegnące tuż obok plaży, ale także odcinki oddalone od linii brzegu.


Co ważne, ten szlak rowerowy to nie tylko miejsce dla doświadczonych rowerzystów. Szlak Velo Baltica prowadzi często spokojnymi, leśnymi duktami i podjeżdża pod płaskie pagórki, dlatego tę trasę poleca się nawet rodzinom z dziećmi. 


Velo Baltica Świnoujście – Ustka

Trasa Velo Baltica to szlak, który wiedzie turystów od Świnoujścia aż po Elbląg. Jednak spora część osób, które się na niego decydują, przejeżdża Pomorze Zachodnie, wyznaczając sobie za cel dojechanie do Ustki. Niektórzy wydłużają również trasę, aby zobaczyć jeszcze Słowiński Park Narodowy.


Trasa rozpoczyna się w Świnoujściu. Jeśli przed wyruszeniem w drogę chciałbyś poświęcić chwilę na zwiedzanie, nie mogłeś trafić lepiej. Na uwagę zasługuje chociażby piękna, zabytkowa zabudowa w centrum miasta, a także wiatrak Stawa Młyny, który na zdjęciach z lotu ptaka wygląda wręcz magicznie.


Trasa Świnoujście-Międzyzdroje-Dziwnów-Rewal

Ten odcinek to jeden z najbardziej malowniczych szlaków rowerowych nad polskim morzem. Wyjątkowa trasa rowerowa pozwoli Ci podziwiać nadbrzeżne lasy porośnięte wrzosami, które tworzą zapierający dech w piersiach widok. Do tej trasy trzeba się jednak dobrze przygotować.

Ten odcinek obejmuje bardzo zróżnicowane terytorium. Trasa rowerowa czasem biegnie wzdłuż dróg krajowych, a nieraz zmienia się w ciasne ścieżki i błotniste podłoże. Zdecydowanie jest to jedna z tych tras rowerowych, na których doświadczeni kolarze będą się czuli pewniej niż amatorzy.


Na trasie zobaczyć można między innymi piękne zabytki Rewala, latarnię morską oraz Aleję Gwiazd w Międzyzdrojach. Dla tych perełek warto zdecydować się na szlak rowerowy biegnący od Świnoujścia przez Międzyzdroje i Dziwnów, aż do Rewala.


Droga Rewal-Dźwirzyno-Kołobrzeg-Mielno

Droga Rewal-Dźwirzyno-Kołobrzeg-Mielno to trasa rowerowa wzdłuż Bałtyku, która zachwyci zarówno miłośników kolarstwa, jak i niedoświadczonych rowerzystów. Mogą oni jeździć tu po łagodnych drogach rowerowych i traktach leśnych.


Odcinek od Rewala do Mielna ma 85 kilometrów i oferuje mnóstwo pięknych widoków na lasy, torfowiska, wydmy oraz plaże. Po drodze możemy zobaczyć ruiny starego kościoła w Trzęsaczu, a niedaleko czeka na nas latarnia morska w Niechorzu. Następnym punktem programu może być Kołobrzeg z piękną starówką i wieloma innymi miejscami do zwiedzenia. Szlak kończy się zaś w znanym kurorcie, gdzie po całej trasie można odpocząć i skorzystać z wielu atrakcji oraz uroków wakacyjnego wypoczynku.


Pierścień Zatoki Puckiej: Hel – Jurata – Jastarnia – Władysławowo – Puck – Gdynia 


Szukasz pomysłu na ciekawą trasę rekreacyjną? Szlak rowerowy z Helu do Gdyni może być idealną opcją dla Ciebie. Przejażdżka tą niezwykłą trasą rowerową zajmuje do 10 godzin, w ciągu których pokonuje się 76 kilometrów. Warto jednak rozłożyć ten odcinek na dwa dni, żeby w pełni nacieszyć się urokliwymi widokami i mijanymi atrakcjami.


Jadąc tą trasą, możemy zobaczyć jedne z najlepszych rzeczy, które do zaoferowania ma polskie wybrzeże Bałtyku. Trasa rowerowa Pierścienia Zatoki Puckiej przebiega bowiem przez tak znane miejscowości jak chociażby Jurata, Jastarnia czy Władysławowo. Urozmaiceniem szlaku jest również to, że zmęczeni turyści mogą się przesiąść w tramwaj wodny. 


Podsumowanie

Wyprawa rowerowa to świetny pomysł na spędzenie ciekawych wakacji nad morzem. Szlaki rowerowe wzdłuż Bałtyku zapewnią Ci mnóstwo atrakcji - piękne krajobrazy i ciekawe miejsca do zwiedzania. Skąd rozpocząć podróż i jakie miejscowości odwiedzić po drodze? Wszystko zależy od Ciebie. Przekonaj się, jak niesamowite wrażenia może dać Ci trasa rowerowa wzdłuż Bałtyku.


Zdjęcie: freepik.com

0 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page