top of page
  • Redakcja

Trasa rowerowa R10 wzdłuż bałtyckiego wybrzeża

Zaktualizowano: 16 kwi

Spis treści:

Szukasz pomysłu na aktywne wakacje nad morzem Bałtyckim? Marzysz o tym, żeby przejechać rowerem wzdłuż Mierzei Wiślanej lub całego wybrzeża? Twoje marzenie może łatwo zmienić się w rzeczywistość. Sprawdź, dlaczego trasa rowerowa R10 jest tak wyjątkowa i zobacz, jakie atrakcje czekają na Ciebie na polskim wybrzeżu.

Czym się różni EuroVelo 10 od Trasy Rowerowej R10?

Szlak EuroVelo 10 to nazwa określająca europejską trasę rowerową, która prowadzi rowerzystów dookoła całego morza Bałtyckiego. Oficjalny przebieg szlaku liczy sobie aż 8539 kilometrów! Na tak imponującą wyprawę rowerową trzeba zarezerwować wiele czasu, mieć odpowiednią kondycję i dobrze się przygotować. Możesz jednak zdecydować się na taki odcinek trasy, który poprowadzi Cię tylko przez Polskę.

Polski odcinek EuroVelo 10 to popularna trasa rowerowa R10, nazywana również Velo Baltica. Zawiera ona w sobie szlaki łącznikowe, ale i tak jest znacznie krótsza od szlaku europejskiego - jej długość to około 430 kilometrów. Trasa rowerowa R10 wiedzie przez województwo pomorskie i Pomorze Zachodnie. Większość trasy nie biegnie nad samym brzegiem morza, niektóre odcinki prowadzą na przykład leśną drogą. Bez obaw, one również zachwycą Cię pięknym widokiem.

Gdzie zaczyna się i kończy Velo Baltica?

Polska trasa EuroVelo 10 nie jest pętlą, a to oznacza, że zaczyna się i kończy w dwóch różnych miejscach. Jej początkiem jest leżące na zachodzie Świnoujście, a końcem - oddalony o kilkaset kilometrów Elbląg. Warto wybrać się jednak także na szlaki, które prowadzą przez Półwysep Helski i Mierzeję Wiślaną. Pozwolą one dojechać do jednych z najpopularniejszych miast na wybrzeżu.

Możesz pokonać całą trasę lub wybrać się na krótką wycieczkę, pokonując wybraną część szlaku. Krótsza opcja może być dobrym pomysłem na rodzinne, nadmorskie aktywności. Szlaki rowerowe są bowiem łatwe i często prowadzą asfaltowymi ścieżkami, dzięki czemu nawierzchnie są przyjazne rowerzystom. Jest to więc świetna trasa familijna. Pokochają ją również miłośnicy przyrody, ponieważ szlak EuroVelo 10 zahacza o dwa szczególne miejsca - Woliński Park Narodowy i Słowiński Park Narodowy.

Miejscowości na trasie - szlak rowerowy R10 punkt po punkcie

Szlak R10 prowadzi rowerzystów przez sporą ilość miejscowości: Świnoujście - Międzyzdroje - Dziwnów - Trzęsacz - Rewal - Niechorze - Dźwirzyno - Kołobrzeg - Gąski - Chłopy - Mielno - Łazy - Dąbki - Darłowo - Jarosławiec - Marszewo - Zaleskie - Ustka - Rowy - Smołdzino - Wierzchocino - Izbica - Łeba - Białogóra - Sławoszyno - Puck - Gdynia - Sopot - Gdańsk - Wyspa Sobieszewska - Jantar - Tujsk - Nowy Dwór Gdański - Elbląg. Przyjrzyjmy się kilku z ciekawych punktów na trasie.

Jeśli swój przejazd rowerem wzdłuż wybrzeża rozpoczynasz w Świnoujściu, koniecznie poświęć kilka chwil, aby zobaczyć to stare miasto. Jego historia sięga aż XII wieku, a wyjątkowość polega szczególnie na tym, że leży ono aż na 44 wyspach. Na uznanie zasługuje tu szczególnie zabytkowa zabudowa w centrum miasta, która powstała na przełomie XIX wieku oraz wiatrak Stawa Młyny, który pięknie prezentuje się na zdjęciach z lotu ptaka. Będąc w Świnoujściu możemy też odwiedzić Muzeum Rybołówstwa Morskiego. To doskonałe miejsce żeby poznać bliżej sekrety naszego morza.

Skończyłeś zwiedzać Świnoujście i chcesz ruszyć w dalszą drogę do kolejnego punktu? Przed rozpoczęciem trasy rowerowej koniecznie zaplanuj noclegi, biorąc pod uwagę wakacyjne obłożenie kurortów. Dla amatorów przygód dobrym pomysłem może być spanie pod namiotem. Pole namiotowe można bez problemów znaleźć w większości średnich miejscowości turystycznych.

Tworząc planując wakacje i swoje wyprawy, przemyśl też kwestię postojów. Miejscem odpoczynku może być przydrożna stacyjka rowerowa, na której wielu podróżników lubi regenerować siły. Świetnym rozwiązaniem jest też planowanie postojów w ciekawych miejscach. W ten sposób wykorzystasz w pełni okazję do zwiedzania. Warto zatrzymać się chociażby w miejscowościach takich jak Ustka czy Łeba. Zachwycisz się tam m.in. ruchomymi wydmami w Słowińskim Parku Narodowym, zobaczysz latarnię morską i Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Możesz też zatrzymać się przy ujściu rzeki Słupi lub obok portu rybackiego.

Najciekawsze atrakcje na szlaku rowerowym R10

Velo Baltica to szlak, którym świetnie jeździ się o każdej porze roku. Jest on jednak najbardziej popularny w sezonie letnim, gdy nad morzem jest najwięcej turystów. Wtedy też atrakcje nad morzem są najbardziej oblegane, dlatego warto przygotować się na spory ruch i sprawdzić aktualne godziny otwarcia poszczególnych miejsc. Co mogą zobaczyć na szlaku osoby, które chcą na chwilę zsiąść z rowerów?

Szlak R10 biegnie przez miejsca, w których znajduje się kilka pięknych latarni morskich, w tym latarnia Stilo i latarnia morska Rozewie. To jedne z najbardziej charakterystycznych nadmorskich atrakcji, a więc nie można ich przegapić. Warto też zobaczyć, choćby przelotnie, popularne nadbałtyckie kurorty, takie jak Jastrzębia Góra, Władysławowo, Chałupy, Jastarnia czy Jurata. Są to ciekawe miejsca nad morzem, tętniące życiem, w których można zatrzymać się na nocleg lub posiłek. W wielu z nich znajdziemy także molo, z którego pięknie widać wodę sięgającą po horyzont.

Trasa rowerowa R10 łączy ze sobą wiele fascynujących miejsc i atrakcji, które musisz zobaczyć. Odwiedzić warto m.in. Muzeum Bursztynu w Jarosławcu, Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu, Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie oraz bagna izbickie i atrakcje nad Zatoką Pucką. Z kolei dla najmłodszych ciekawe mogą być Park Wieloryba i wieża widokowa w Rewalu czy tramwaj wodny, którym można rejsować razem z rowerami.

Podsumowanie

Nad morzem każdy znajdzie coś dla siebie - zarówno dzieci, jak i dorośli, miłośnicy historii i natury, a także plażowicze i zwolennicy aktywnego wypoczynku. Chcesz spróbować wyprawy rowerowej? Przekonaj się, że trasa rowerowa EuroVelo 10 jest dla Ciebie.


Zdjęcie: https://pixabay.com/pl/photos/

1 wyświetlenie

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page