top of page
  • Redakcja

Windsurfing - wszystko co musisz wiedzieć

Zaktualizowano: 26 cze


Połączenie deski i żagla. Tak w skrócie można opisać ten sport wodny. Z roku na rok przybywa entuzjastów tego wodnego szaleństwa. O czym musisz wiedzieć, zanim postanowisz po raz pierwszy spróbować swoich sił? W jaki sposób nauczyć się windsurfingu w krótkim czasie? Lepiej uczyć się samemu czy pod opieką instruktora? Dowiedz się tego w naszym artykule.


Co to jest windsurfing?

Windsurfing łączy w sobie cechy żeglarstwa oraz surfingu. Polega on głównie na poruszaniu się po wodzie na desce, do której przymocowany jest żagiel z ruchomym masztem. Cały sekret zaś polega na wykorzystaniu siły wiatru, aby pływać i manewrować po wodzie.


Chociaż z pozoru windsurfing może wyglądać prosto, wymaga nie tylko umiejętności fizycznych, ale również taktycznego myślenia. Musisz bowiem ciągle dostosowywać swoją pozycję oraz żagiel w zależności od wiatru i innych warunków.


Niemniej jednak windsurfing jest dzisiaj jednym z najpopularniejszych sportów wodnych. Z jego zalet korzystają osoby w różnych wieku. Dzięki swojej uniwersalności i dostępności możesz cieszyć się nim na różnego rodzaju akwenach, w tym także na otwartym morzu czy małym jeziorze.


Jak powstał windsurfing?

Historia windsurfingu sięga lat 60. XX wieku i kalifornijskiego wybrzeża. Za twórców tego sportu uznaje się Jima Drake'a oraz Hoyle Schweitzera. To właśnie oni po raz pierwszy stworzyli deskę windsurfingową. Schweitzer i Drake opatentowali swój projekt, co umożliwiło masową produkcję i upowszechnienie windsurfingu.


Niedługo później, windsurfing rozwinął się w popularny sport. Deski windsurfingowe i żagle zaczęto produkować z coraz lżejszych materiałów, co zwiększyło możliwość poruszania się po wodzie. Co więcej, w 1996 roku windsurfing stał się dyscypliną sportową podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich. Obecnie można go uprawiać w wielu zakątkach na świecie, gdzie są najlepsze fale, a także ucząc się w szkółkach czy biorąc udział w zawodach.


Jak nauczyć się windsurfingu?

Nauka windsurfingu może wydawać się skomplikowana, ale z odpowiednim podejściem i instruktorami staje się łatwiejsza. Warto jednak zacząć od profesjonalnych kursów, podczas których pod okiem doświadczonych instruktorów nauczysz się podstawowych technik i bezpieczeństwa na wodzie. Co warto wiedzieć, zanim zaczniesz uczyć się windsurfingu? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat potrzebnego sprzętu oraz jak wygląda kurs.


Sprzęt do windsurfingu

Sprzęt windsurfingowy to nie tylko deska i żagiel. Chociaż jest to podstawowe wyposażenie, warto pamiętać, że potrzebne są także inne elementy. Niezbędny jest m.in.: statecznik, który pozwala utrzymać odpowiedni kierunek deski. Oprócz tego żagle wymagają masztu oraz okalającego je bomu.


Ponadto deski różnią się rozmiarami i są dobierane w zależności od umiejętności i wagi windsurfera. Nie inaczej jest z żaglami, które również są dostępne w różnych rozmiarach w zależności od warunków pogodowych, a także od wagi. Im większa jest Twoja waga, tym większy powinien być żagiel.


Od jakiego wieku można uprawiać windsurfing?

Windsurfing to sport wodny, który jest popularny zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Jednak ze względu na bezpieczeństwo, najmłodsi uczestnicy powinni być pod stałą opieką dorosłych. W większości przypadków minimalny wiek wynosi 5-6 lat.


Co warto wiedzieć, zanim wyślemy dziecko do szkoły windsurfingu? Zacznijmy od tego, że umiejętność pływania nie jest wymagana. Warto jednak, aby dziecko było oswojone z wodą i nie bało się być na środku jeziora czy na otwartym morzu.


Podczas zajęć dzieci noszą kamizelki asekuracyjne. Dzięki temu, kiedy wpadną do wody, zostaną na jej powierzchni. Warto jednak pamiętać, że zajęcia dla początkujących maluchów odbywają się w płytkiej wodzie, dzięki czemu nie ma potrzeby martwienia się o bezpieczeństwo.


Czy potrzebuję lekcji, aby nauczyć się windsurfing?

Wiele osób zastanawia się, czy potrzebne są lekcje, by nauczyć się windsurfingu. Chociaż odpowiedź brzmi: to zależy, warto skorzystać z pomocy instruktora. Dlaczego? Ponieważ dzięki niemu szybciej poznamy tajniki tego sportu, a także dowiemy się, jak bezpiecznie korzystać ze sprzętu, aby uniknąć kontuzji czy wypadku.


Nie zapominajmy również, że utrzymanie balansu na desce, a do tego umiejętność zachowania odpowiedniej postawy czy ustawiania żagla jest kluczowa, aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie niesie ze sobą ten sport.


Ważnym elementem nauki jest także umiejętność określania kierunku wiatru oraz ustawienia się żaglem względem niego. W ten sposób możesz manewrować po wodzie, aby osiągnąć pożądany kierunek.


Przyjmuje się, że potrzeba kilku godzin, aby opanować podstawy tego sportu. Aby jednak czuć się pewnie na desce, potrzeba co najmniej 15 godzin nauki. Kiedy umiesz już reagować na wiatr, a do tego panować nad żaglem oraz swoim ciałem, odkryjesz, na czym polega windsurfing i ile frajdy może on przynieść.


Na koniec pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na naukę. Szkoły windsurfingu zapewniają kursy nie tylko dla początkujących, ale także dla bardziej zaawansowanych osób. Dzięki temu możesz rozpocząć swoją przygodę od zera lub podszkolić swoje umiejętności.


Podsumowanie

Bez wątpienia, windsurfing należy do sportów wodnych, który co roku zdobywa nowych entuzjastów. Ogólnodostępne szkółki oraz kursy windsurfingu sprawiają, że każdy może się tego nauczyć. Pamiętaj, że nie musisz jechać na drugi koniec świata, aby poczuć te niesamowite emocje, które on zapewnia. Nad polskim morzem znajdziesz niejedno miejsce, gdzie możesz się nim cieszyć.


Zdjęcie: freepik.com

5 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page