top of page
  • Redakcja

Gry i zabawy na plaży – 8 pomysłów, jak aktywnie spędzić czas nad morzem

Zaktualizowano: 26 cze


Planujesz wakacje nad morze z dziećmi? Zadbaj o to, aby czas ten był aktywny i rozwojowy dla całej rodziny. Spędzanie czasu na plaży nie musi ograniczać się tylko do opalania. Przedstawiamy 8 pomysłów na aktywne zabawy, które sprawią, że Wasze kolejne wakacje będą niezapomniane.


Co robić na plaży – proste zabawy

Na plaży możemy nie tylko się opalać czy pływać. Aktywne zabawy takie jak budowanie zamków z piasku, układanki muszelek czy wyścigi w przenoszeniu wody zapewnią frajdę najmłodszym członkom rodziny. Z kolei starsze dzieci mogą docenić takie formy wypoczynku jak siatkówka plażowa czy puszczanie latawców.


Dlaczego warto je zaplanować? Aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, a zwłaszcza w tak pięknych okolicznościach na plaży, niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim wpływa ono na ogólny rozwój fizyczny. Ponadto wspiera koordynację i równowagę, co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju ciała dziecka.


Ponadto spędzony czas na najpiękniejszej plaży nad morzem bałtyckim i zabawy zespołowe to idealna okazja do nauki współpracy i zasad fair play. Dzieci uczą się, jak ze sobą pracować, aby osiągnąć dany cel. Jednocześnie rozwijają swoją kreatywność i wyobraźnię, budując zamki z piasku, rysując czy grając w bule. Tym samym zwykły wypoczynek na plaży może okazać się rozwijającym i cennym czasem dla całej rodziny. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym zabawom.


Budowanie zamku z piasku

Zacznijmy od klasyki, jaką jest budowanie zamków na plaży. W tym celu dzieci formują mokry piasek, tworząc większe lub mniejsze budowle. Do zabawy mogą dołączyć się także dorośli, pomagając w konstrukcji i budowaniu bardziej rozbudowanych twierdz.


Jeśli na plaży jest Was więcej, możecie podzielić się na grupy i urządzić zawody na największy zamek z piasku. Gwarantujemy, że to zajęcie na kilka godzin i nieskończona zabawa nie tylko dla dorosłych.


Wieże z kamieni

Tworzenie wież z kamieni to nie tylko świetna zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie na motorykę rąk i koncentrację. Ponadto wymaga ono cierpliwości. Zadaniem dzieci jest ułożenie jak najwyższej wieży. Ten, komu się to uda, wygrywa.


Na czym polega ta zabawa? Na początku znajdźcie na plaży i w okolicy różnej wielkości kamienie. Następnie podzielcie się na zespoły i spróbujcie ułożyć jak najwyższą wieżę. Wygra ta osoba, której konstrukcja będzie najwyższa i nie przewróci się.


Gra w bule (petanka)

Petanka to popularna gra plażowa, którą można uprawiać w grupie. Polega na rzucaniu kulek tak, aby znalazły się one jak najbliżej małej kulki, nazywanej w Polsce „świnką”. Zabawa w bule jest szczególnie popularna na popołudnie we Francji. Jednak staje się także popularna w innych zakątkach świata, w tym także w Polsce. Do zabawy potrzebujesz zestaw kul, w tym kilka małych i dużych. Następnie wyznacz pole, w obrębie którego rzuca się kule. Każdy gracz lub drużyna ma za zadanie rzucić swoje kule tak, aby były bliżej „świnki” niż kule przeciwnika.


Układanki z kamyków lub muszelek

Plaża to idealne miejsce do tworzenia układanek ze znalezionych na piasku kamyków lub muszelek. Za ich pomocą dzieci mogą układać ciekawe wzory, a także budowle. Nie tylko rozwija to wyobraźnię, ale również zdolności manualne i motorykę.


Do tej zabawy nie potrzeba wiele. Wystarczy spacer brzegiem morza w poszukiwaniu kamyków i muszelek o różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Kamienie będą idealne do układania prostych wzorów. Za pomocą muszelek możecie urozmaicić swój projekt kolorowymi akcentami.


Wyścigi w przenoszeniu wody

Szukając kolejnej formy zabawy na plaży, warto wypróbować także wyścigi w przenoszeniu wody. Celem jest przeniesienie wody z morza w naczyniu do wyznaczonego miejsca na plaży. Może to być wykopany dół lub specjalny pojemnik.


Aby zorganizować wyścigi, podzielcie się na drużyny. Na sygnał, pierwsza osoba z każdej drużyny biegnie do morza, napełnia swoje naczynie wodą i wraca do wyznaczonego miejsca. Wygrywa ta drużyna, której najszybciej uda się wypełnić pojemnik.


Rysowanie obiema rękoma na piasku

Nasza kolejna propozycja to doskonały przykład tego, jak rozwijać kreatywność u najmłodszych. Zadaniem dzieci jest rysowanie obiema rękami jednocześnie na piasku. W ten sposób mogą powstać niebanalne rysunki odzwierciedlające dziecięcą wyobraźnię.


Aby urozmaicić zabawę, możecie zorganizować konkurs, komu uda się stworzyć najbardziej symetryczny rysunek. Jak się szybko przekonacie, to nie jest także proste zadanie i wymaga koncentracji.


Siatkówka plażowa

Siatkówka plażowa to klasyk sportów plażowych. Wymaga sprzętu w postaci siatki i piłki. Dlatego, zanim się na nią zdecydujemy, warto się upewnić, czy na plaży, na którą się wybieramy, znajduje się boisko do gry w siatkówkę. Jeśli jednak nie macie takiej możliwości, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać piłkę i po prostu zagrać, nawet bez siatki.


Puszczanie latawca

Zabawy na plaży nie ograniczają się tylko do zabawy piaskiem czy wodą. Warto wykorzystać klimat nadmorskich miejscowości i silniejszy wiatr, który wieje nad nabrzeżem. Stąd też naszą kolejną propozycją jest puszczanie latawca.


Latawiec to nie tylko świetny pomysł, aby zająć dziecko aktywną formą wypoczynku. To wspaniała zabawa dla osób w każdym wieku, dzięki której możesz chociaż na chwilę wrócić do dzieciństwa.


Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz artykuł dał Ci inspirację i nowe pomysły na to, jak aktywnie spędzić czas na plaży. Budowanie zamków z mokrego piasku, przeciąganie liny czy gra w siatkówkę to tylko przykłady. Niewątpliwie jednak każda z tych zabaw może przynieść mnóstwo radości i niezapomnianych wspomnień z wakacji nad morzem.


Zdjęcie: freepik.com

3 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page