top of page
Redakcja

Najem krótkoterminowy - jak go wykorzystać, aby zwiększyć zysk?

Zaktualizowano: 30 lip



Zastanawiasz się, jak najlepiej wykorzystać wynajem krótkoterminowy, aby zwiększyć zysk? Poznaj wszystkie niezbędne informacje na ten temat. Dowiedz się, jakie są zalety i wady najmu krótkoterminowego, jak wybrać i wyposażyć mieszkanie, jakie formalności należy spełnić oraz jak wygląda opodatkowanie takiej działalności. Czytaj dalej w naszym artykule.


Definicja i zasady wynajmu krótkoterminowego

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest wynajem krótkoterminowy mieszkania. Jak wskazuje sama nazwa, jest to wynajem nieruchomości na krótki termin, zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni.


Możemy ją zatem potraktować jako alternatywa dla hoteli i pensjonatów. Z wynajmem krótkoterminowym możemy najczęściej spotkać się w lokalizacjach turystycznych, ale nie tylko.

Jakie zasady wyróżniają najem krótkoterminowy? Właściciele mieszkań mogą wynajmować swoje nieruchomości na doby. Dzięki temu mogą elastycznie zarządzać terminami wynajmu, a także dostosowywać ofertę do danego popytu na rynku.


Zalety i wady najmu krótkoterminowego

Niewątpliwie jedną z największych zalet, którymi charakteryzuje się najem krótkoterminowy, jest możliwość uzyskania wyższych przychodów niż w przypadku wynajmu długoterminowego.

Lokal umiejscowiony w atrakcyjnej lokalizacji może przyciągać turystów, a także inne osoby, które szukają czegoś na krótko.


Wadą zaś mogą być obowiązki, jakie na nas spoczywają. Mowa tutaj np. o konieczności częstego sprzątania i konserwacji mieszkania. Do tego niezbędne jest ubezpieczenie w razie nieprzewidzianych sytuacji.


Wybór mieszkania do wynajmu krótkoterminowego

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na wynajem długoterminowy, czy krótkoterminowy, jest kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę. Przyjrzymy się im teraz z bliska.


Infrastruktura

Wybór odpowiedniej nieruchomości jest kluczowy. Mieszkanie powinno znajdować się w atrakcyjnej lokalizacji, blisko miejsc turystycznych, a także dobrze skomunikowanych z otoczeniem.


Wyposażenie mieszkania

W najmie krótkoterminowym ważne są wrażenia odbiorcy. Dlatego warto, aby mieszkanie było wyposażone we wszelkie niezbędne sprzęty, a także w udogodnienia, takie jak internet, sprzęt AGD i RTV oraz podstawowe artykuły codziennego użytku.


Umowa najmu krótkoterminowego

Kwestie prawne także są istotne. Umowa powinna określać warunki najmu, obowiązki obu stron, zasady płatności oraz procedury dotyczące anulowania rezerwacji i zwrotu środku.


Warunki umowy najmu krótkoterminowego

Co jeszcze powinno znaleźć się w umowie krótkoterminowego wynajmu mieszkań? Zadbaj o wszelkie niezbędne szczegóły takie jak godziny zameldowania i wymeldowania, polityka dotycząca zwierząt domowych, palenie oraz organizacja imprez. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych sytuacji.


Ubezpieczenie nieruchomości

Warto ubezpieczyć każdą nieruchomość. Krótkoterminowy wynajem mieszkania umożliwia zabezpieczenie właściciela poprzez dobrze przygotowaną ofertę, która obejmuje nie tylko elementy stałe, ale także całe wyposażenie.


Opodatkowanie przychodów z najmu krótkoterminowego

Podobnie jak w przypadku działalności gospodarczej, przychody z wynajmu krótkoterminowego podlegają opodatkowaniu. Jako właściciel możesz wybrać formę opodatkowania, taką jak ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, opodatkowanie na zasadach ogólnych lub skalę podatkową. W wyborze najkorzystniejszej opcji pomoże Ci doradca finansowy.


Najem krótkoterminowy a VAT

Najem krótkoterminowy nieruchomości może rodzić pytania dotyczące opodatkowania VAT. Warto zrozumieć, kiedy najem krótkoterminowy podlega VAT i jakie są obowiązki z tym związane.

Jeżeli wynajmujesz mieszkanie wyłącznie na cele mieszkaniowe, możesz być zwolniony z VAT. Zwolnienie to dotyczy zarówno wynajmu długoterminowego, jak i krótkoterminowego. Jednak warunkiem jest, że lokal jest przeznaczony na cele mieszkaniowe.


W przypadku, gdy prowadzisz wynajem na cele zakwaterowania np. turystycznego, możesz już podlegać opodatkowaniu VAT. Są to usługi związane z zakwaterowaniem sklasyfikowane w grupie PKWiU 55. W tym przypadku obowiązuje stawka VAT 8%. Dotyczy to nie tylko wynajmu apartamentów, ale także pokoi gościnnych.


A co z rejestracją działalności gospodarczej? Jeśli wynajmujesz mieszkanie tylko na kilka tygodni w roku w sposób okazjonalny, możesz uniknąć obowiązku rejestracji. Jeśli jednak dzieje się to w sposób ciągły, będziesz musiał stanąć przed taką decyzją.


Zarządzanie wynajmem krótkoterminowym

Zarządzanie najmem krótkoterminowym wymaga zaangażowania i dobrej organizacji. Jako właściciel możesz samodzielnie zarządzać nieruchomością lub skorzystać z usług firm specjalizujących się w zarządzaniu.


Efektywne zarządzanie najmem krótkoterminowym

Regularne sprawdzanie, czy wszystko jest w porządku, kontakt z klientem, a do tego ciągłe sprzątanie i naprawy. Wynajem krótkoterminowy może wymagać dodatkowych obowiązków.

W tym celu można albo skorzystać z zewnętrznej firmy, która nas odciąży, albo zdecydować się na apartamenty inwestycyjne jak np. aparthotel. Co to takiego? To połączenie zalet mieszkania z udogodnieniami hotelu. Inwestując w tego rodzaju apartament, podpisujesz umowę z operatorem, po którego stronie jest całe zarządzanie nieruchomością, a do tego reklama i kontakt z klientem.


Ile można zarobić na wynajmie krótkoterminowym?

Potencjalne zyski z wynajmu krótkoterminowego zależą od wielu czynników, w tym od lokalizacji nieruchomości, standardu, sezonu turystycznego oraz konkurencji na rynku. W dobrych miejscach dochody mogą być znacząco wyższe niż w przypadku wynajmu długoterminowego.


Wysoką stopę zwrotu mogą przynieść także apartamenty inwestycyjne. Jeśli są one wykończone na wysokim standardzie, a do tego znajdują się np. niedaleko atrakcji nad morzem, mogą przyciągać wielu turystów.


Podsumowanie

Najem krótkoterminowy to popularna forma wynajmu nieruchomości na kilka dni lub tygodni. Jest to idealna opcja dla turystów i osób podróżujących służbowo. Jednak wiąże się również z większymi obowiązkami, takimi jak częstsze sprzątanie, zarządzanie rezerwacjami oraz ciągłą reklamą i pozyskiwaniem nowych klientów. Warto zatem sprawdzić różne dostępne opcje na rynku, takie jak obsługa najmem, a także apartamenty inwestycyjne. Dzięki nim możesz wciąż zarabiać na nieruchomości, a do tego ograniczyć liczbę obowiązków.


Zdjęcie: pixabay.com

9 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page