top of page
  • Redakcja

Latarnia morska w Kołobrzegu: wszystko, co musisz wiedzieć

Kołobrzeg to jedno z najbardziej atrakcyjnych miast na polskim wybrzeżu. Niektórzy przyjeżdżają tu dla wspaniałej plaży, a innych przyciąga możliwość zobaczenia lokalnych zabytków. Jedno jest jednak pewne - podczas zwiedzania Kołobrzegu nie można pominąć przepięknej latarni morskiej! Sprawdź, co powinieneś o niej wiedzieć.


Spis treści:


Informacje ogólne o latarni morskiej

Latarnie morskie polskiego wybrzeża to prawdziwe perełki nad morzem bałtyckim. Jedną z najbardziej znanych z nich jest latarnia morska położona w mieście Kołobrzeg, w województwie zachodniopomorskim. Warto też dodać, że jest ona administrowana przez Urząd Morski w Słupsku.


Urokliwa wieża latarni sięga wysokości 26 m n.p.m, natomiast światło znajduje się na wysokości 36,5 m. Światło latarni morskich jest niezwykle ważne dla nawigacji morskiej, dlatego tak często możemy je spotkać w wielu nadbałtyckich miejscowościach.

Latarnia morska w Kołobrzegu to doskonały punkt orientacyjny dla nawigacji morskiej. Źródłem mocy jest tu obrotowy aparat optyczny o dziesięciu ścianach świetlnych.


Historia latarni

Latarnia morska w Kołobrzegu po raz pierwszy zaświeciła w 1666 roku, choć nie działała ona wtedy regularnie. Światło było uruchamiane wyłącznie wtedy, gdy spodziewano się przybycia statku. Na stałe uruchomiono ją 200 lat później, w 1866 roku.

W 1909 roku budynek został gruntownie przebudowany, a do jego konstrukcji wykorzystano cegły. Niestety, w czasie walk w 1945 roku niemieccy saperzy wysadzili latarnię, która służyła polskim artylerzystom jako punkt orientacyjny.

Po wojnie latarnia morska Kołobrzeg została jednak odbudowana i co ciekawe, uruchomiono ją ponownie jeszcze w tym samym roku. Od tamtego czasu działa i wciąż jest ona dostępna do zwiedzania.


Zwiedzanie latarni morskiej

Zwiedzanie latarni morskiej to czysta przyjemność, choć wiąże się z nią również pewien wysiłek. Aby wejść na samą górę, trzeba bowiem pokonać schody. Na galerię widokową prowadzi 109 stopni. Trasa nie jest więc długa ani trudna, a nagroda za jej przejście jest tego warta.

Z tarasu położonego na górze roztacza się przepiękny widok na morze oraz zielony park nadmorski. Można stąd podziwiać panoramę miasta i okolic. Widok naprawdę zapiera dech w piersiach!


Latarnia morska Kołobrzeg skrywa w sobie jeszcze jedną niespodziankę. Do zwiedzania jest tu dostępne również Muzeum Minerałów, w którym obejrzeć można barwne kamienie i śliczne minerały.


Cennik i godziny otwarcia

W jakich godzinach latarnia morska Kołobrzeg jest otwarta dla zwiedzających? Kluczowe znaczenie ma tutaj to, w którym miesiącu zamierzasz ją odwiedzić:

  • lipiec - sierpień: codziennie od godz. 10:00 do zachodu słońca,

  • listopad - marzec: w piątek, sobotę, niedzielę od 11:00 do 16:00,

  • wrzesień - październik oraz kwiecień - czerwiec: codziennie od 10:00 do 17:00.

W sezonie wakacyjnym, czyli od lipca do sierpnia, latarnia jest czynna aż do zachodu słońca, dzięki czemu możesz z niej podziwiać przepiękny, malowniczy widok na miasto i niesamowitą panoramę wieczornego nieba nad linią morza.

Ile natomiast kosztuje ta atrakcja? Dzieciom do 4. roku życia przysługuje wstęp wolny, z kolei starsze dzieci i młodzież do lat 18 oraz emeryci powyżej 65. roku życia mogą liczyć na ulgowe bilety zniżkowe. Aktualne ceny biletów znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej latarni morskiej w Kołobrzegu.


Dojazd do latarni

Latarnia morska jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i polecanych atrakcji w Kołobrzegu, dlatego bez problemu dotrzesz do niej zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską. Autobusem dojedziesz nie tylko do latarni, ale także na plażę, do portu i do centrum, więc jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Aktywni mogą się z kolei zdecydować na przyjemny spacer bądź przejażdżkę rowerem miejskim w Kołobrzegu. Każdy sposób, żeby dotrzeć do latarni jest dobry!


Atrakcje w pobliżu

W pobliżu latarni znajduje się park nadmorski, który zdecydowanie warto odwiedzić. Kiedyś był on nazywany parkiem zdrojowym, a obecnie tuż przy nim znajduje się uzdrowiskowy kompleks sanatorium Bałtyk. W samym parku znajdziesz urzekające ścieżki, piękne drzewa, kawiarnię i muszlę koncertową.

Inną atrakcją w pobliżu wieży latarni jest Pomnik Poległych w Walkach o Kołobrzeg. Na masywnej tablicy widnieje napis: "Bohaterom poległym w walce z najeźdźcą hitlerowskim o wolność i niepodległość...". To ważne miejsce dla każdego miłośnika historii.


Praktyczne informacje

Na koniec mamy jeszcze dla Ciebie kilka praktycznych informacji i ciekawostek liczbowych:

  • Położenie geograficzne latarni: szerokość 54″ 11′ 17″ N; długość 15″ 33′ 22″ E.

  • Wysokość latarni: 26 m, wysokość światła: 36,5 m n.p.m., zasięg światła: 16 mil morskich (ok. 29,6 km).

  • Charakterystyka światła: błyskowe. Światło świeci przez 1 sekundę, po czym następują 2 sekundy przerwy. Cały schemat powtarza się więc nieustannie co 3 sekundy.


Podsumowanie

Dlaczego warto odwiedzić latarnię morską w Kołobrzegu? Przede wszystkim dlatego, że jest to niezwykle malownicze miejsce z bogatą, ciekawą historią. Nic więc dziwnego, że ta latarnia morska jest obowiązkowym punktem programu wszystkich wycieczek na mapie Kołobrzegu. Dookoła znajdziesz też wiele innych atrakcji, które sprawią, że spędzisz tu niezapomniane wakacje.


Zdjęcie canva.com

8 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page