top of page
Redakcja

Jak powstaje bursztyn?

Bursztyn od wieków fascynuje zarówno naukowców, jak i miłośników natury. Nie tylko zachwyca swoim oryginalnym wyglądem, ale również długą historią. Wiele osób zastanawia się, jak powstaje bursztyn. Tak naprawdę cały proces rozpoczął się miliony lat temu, kiedy to drzewa iglaste zaczęły wydzielać żywicę. Jeśli chcesz zrozumieć, jak powstaje ta skamieniała żywica i dlaczego jest tak ceniona, czytaj dalej w naszym artykule.


Spis treści:


Powstanie bursztynu bałtyckiego

Bursztyn to niezwykły kamień, który powstał miliony lat temu z żywicy drzew iglastych. Historia bursztynu bałtyckiego sięga ponad 40 milionów lat, kiedy na terenach dzisiejszego Morza Bałtyckiego rozciągały się gęste lasy. Wróćmy do tych czasów. Dowiedz się, jak powstaje bursztyn i dlaczego jest tak wyjątkowy.


Proces powstawania bursztynu

Miliony lat temu na terenie dzisiejszego Bałtyku rosły lasy, składające się głównie z drzew iglastych, takich jak modrzewie, świerki, czy drzewa z rodziny sosnowatych. W wyniku zmian klimatycznych oraz innych czynników zewnętrznych zaczęły one produkować żywicę.


Żywica wyciekała przez korę drzew i z czasem zaczęła twardnieć. Następnie trafiała do gleby lub płytkiego morza eoceńskiego, gdzie ulegała procesowi diagenezy. Była stopniowo przekształcana pod wpływem ciepła i ciśnienia w kamień. W ten sposób powstał bursztyn, jaki dzisiaj znamy. Jest on niczym innym, jak żywicą kopalną, która przetrwała w tej postaci miliony lat.


Drzewo macierzyste bursztynu

Znając sposób powstawania bursztynu bałtyckiego, możesz zacząć zastanawiać się nad tym, jaki gatunek drzewa rozpoczął ten proces. Naukowcy nie mają co do tego pewności. Sugeruje się jednak, że najprawdopodobniej było to drzewo z rodziny sosnowatych lub modrzewniki. Są to gatunki drzew, które wytwarzały duże ilości żywicy. Z tego powodu uważa się, że to właśnie one mogły doprowadzić do powstania bogatych złóż bursztynu bałtyckiego w naszym regionie.


Właściwości bursztynu

Bursztyn to nie tylko kamień o pięknej barwie, ale także materiał o unikalnych właściwościach. Co sprawia, że jest tak wyjątkowy?


Zacznijmy od jego niezwykłego wyglądu. Bursztyn bałtycki często występuje w różnych odcieniach żółci, brązu, a nawet zieleni czy czerwieni. Jego barwa zależy od ilości pęcherzyków powietrza, a także od składu chemicznego.


Co więcej, jego gęstość jest podobna do gęstości wody. Jest on zatem niezwykle lekki, co sprawia, że często unosi się na falach, a po sztormach bywa wyrzucany na plaże. W dotyku jest ciepły i ma przyjemny, woskowy połysk.


Ponadto twardość bursztynu bałtyckiego wynosi 2-3 w skali Mohsa. Jest on zatem niezwykle plastyczny, a jednocześnie trwały. Z tego powodu doskonale nadaje się do produkcji biżuterii oraz innego rodzaju ozdób.


Nie zapominajmy również o inkluzjach. Są to małe kawałki roślin i owadów, które utkwiły w żywicy dawno wymarłych drzew. A zatem można powiedzieć, że bursztyn opowiada historię milionów lat.


Bursztyn tworzy się przez miliony lat

Jedną z niesamowitych rzeczy dotyczących bursztynu bałtyckiego jest jego proces powstawania, który trwał miliony lat. Z tego powodu jest on jednym z najstarszych naturalnych materiałów wykorzystywanych przez człowieka.


Warto wiedzieć, że powstawał on na obszarach, gdzie rosły drzewa iglaste, a następnie był transportowany przez rzeki do mórz i oceanów. Dzisiaj można go znaleźć w formie bryłek na plażach Morza Bałtyckiego.


Zastosowanie bursztynu

Ta niezwykła skamielina znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Przede wszystkim jednak jest wykorzystywana w produkcji biżuterii. Wszystko z powodu unikalnego wyglądu i różnorodnych odcieni. Sprawdza się idealnie do tworzenia naszyjników, pierścionków czy bransoletek. Ale to nie wszystko.


Bursztyn jest również używany w medycynie, kosmetyce, a nawet do produkcji kadzideł. Ponadto jest także ceniony przez kolekcjonerów, którzy zbierają bursztyn o różnych odcieniach żółci i tworzą całe kolekcje.


Właściwości lecznicze bursztynu

W przeszłości wierzono, że bursztyn ma działanie lecznicze i terapeutyczne. Dzieje się tak z powodu zawartego w nim kwasu bursztynowego, który jest znany jako środek wzmacniający odporność, a także łagodzący bóle reumatyczne.


Uważa się, że jeśli nosimy bursztyn przy ciele, wydziela on te substancje pod wpływem naszego ciepła. W ten sposób możesz korzystać z właściwości bursztynu.


Gdzie można znaleźć bursztyn?

Bursztyn bałtycki jest jednym z najczęściej występujących rodzajów bursztynu na świecie. Możesz go znaleźć na plażach Morza Bałtyckiego - od Polski po Rosję. Główne złoża bursztynu znajdują się w rejonie Kaliningradu (ok. 80% światowych rezerw), a także na polskich plażach.

Dlaczego akurat tam? Naukowcy uważają, że bursztyn osadzał się w górnym eocenie i dolnym oligocenie, w deltach pradawnych rzek, które wpadały do morza.


Największe i najbardziej znane złoża bursztynu znajdują się w regionie Sambii w Kaliningradzie. To właśnie tam wydobywa się około 90% do 98% całego bursztynu na świecie.


Oprócz Sambii bursztyn bałtycki można znaleźć na plażach Niemiec, Polski, Litwy oraz Danii. W Polsce największe złoża bursztynu znajdują się w okolicach Zatoki Gdańskiej oraz Zalewu Wiślanego. Jest on wyrzucany przez prądy morskie, najczęściej po sztormach.


Co ciekawe, niewielkie ilości bursztynu znajdziesz także na południowo-wschodnim wybrzeżu Anglii. W niektórych miejscach można trafić na drobne kawałki tej niezwykłej żywicy.


Podsumowanie

Bursztyn to niezwykły kamień, który powstał w wyniku skomplikowanych procesów geologicznych i chemicznych. Jego historia sięga milionów lat. Dzisiaj jest on powszechnie wykorzystywany w produkcji biżuterii, a także w celach kolekcjonerskich. Nic więc dziwnego, że tyle osób wypatruje go nad polskim morzem.

1 wyświetlenie

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page