top of page
  • Redakcja

Condohotel - co to jest, jak działają hotele typu condo?

Zaktualizowano: 16 kwi

Spis treści:

Co sprawia, że połączenie apartamentu i usług hotelowych jest tak pociągające dla gości i inwestorów? Dowiedz się, jak działają hotele typu condo. Sprawdź, dlaczego są popularne wśród inwestorów, którzy szukają alternatyw dla tradycyjnych nieruchomości. Przekonaj się, ile można na nich zarobić i jakie dodatkowe udogodnienia zapewniają.

Czym są condohotele?

Zanim przejdziemy do tego, na czym polega inwestycja w condohotele, wyjaśnijmy, czym one są. Zacznijmy od tego, że termin ten to połączenie słów "condominium" i "hotel". To rodzaj nieruchomości w systemie condo, który łączy zalety apartamentu z dogodnościami, jakie znamy z hotelu.

Inwestycje typu condo są popularne, zwłaszcza wśród osób, które chcą w prosty i szybki sposób zainwestować w nieruchomość, a jednocześnie cieszyć się dochodem z wynajmu. Jako inwestorzy mamy bowiem możliwość korzystania ze swojego apartamentu przez określony czas w roku, a przez resztę czasu on może być wynajmowany gościom, generując zysk z najmu.

Ile można zarobić na condohotelu?

Inwestowanie w mieszkanie condo wiąże się z określonym modelem rozliczeń, który jest atrakcyjny dla właścicieli apartamentów. Możesz bowiem otrzymać aż kilkadziesiąt procent kwoty netto z czynszu, jaki jest pobierany od gości.

Co więcej, wiele ofert rozpoczyna się bez jakichkolwiek początkowych opłat za obsługę rezerwacji. Natomiast zarządca nieruchomości zapewnia pełne wsparcie dla gości. To właśnie operator zajmuje się przygotowaniem mieszkania, sprzątaniem, rezerwacjami, a także marketingiem i innymi działaniami mającymi na celu obsługę condo.

Lokalizacja condohtelu

Inwestycje zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem. Nie inaczej jest w przypadku apartamentów inwestycyjnych typu condo. Brak gości, niskiej jakości udogodnienia w budynku czy niedostateczne doświadczenie operatora mogą wpływać na ostateczny zysk.

Tym samym tak ważna jest dogodna lokalizacja, która powinna znajdować się w miejscach, które są atrakcyjne dla turystów. W Polsce popularne lokalizacje dla condo są nie tylko w Warszawie, ale również w takich miastach jak Kraków, Gdańsk czy Wrocław oraz w regionach turystycznych jak wybrzeże, Mazury czy Zakopane.

Co więcej, warto zwrócić uwagę na takie miejscowości jak Kołobrzeg, Mielno czy Ustronie Morskie. Dużą popularnością cieszą się także lokalizacje takie jak Świeradów Zdrój czy Cieplice Zdrój. To lokalizacje, które deweloperzy często wybierają na inwestycje condo.

Udogodnienia w budynku

Aby zysk z condo był jak najwyższy, budynek, w którym znajdują się mieszkania, powinien zapewniać jak najwięcej udogodnień. Oto niektóre z nich.

Restauracje, bary czy kawiarnie nie tylko przyciągają gości, ale również zwiększają przychody z wynajmu. Powinny one zatem zapewniać dobrą gastronomię. Podobną funkcję pełnią strefy wellness czy spa.

W wielu budynkach można również spotkać się np. z siłownią, sauną czy basenem. Coraz częściej pojawiają się także usługi biznesowe takie jak sale konferencyjne, dzięki którym Twoje condo może przyciągać klientów biznesowych, a nie tylko prywatnych.

Condohotel a aparthotel – jaka jest między nimi różnica?

Decydując się na inwestycję w apartamenty inwestycyjne, napotykamy na dwie główne opcje: aparthotel i condo. Na pierwszy rzut oka, dla gości korzystających z tych obiektów, różnice mogą wydawać się niewielkie, lecz z perspektywy rynku i inwestora, różnica może być znacząca.

Lokal w systemie condo - na czym polega?

Przede wszystkim condo to forma inwestycji, gdzie poszczególne apartamenty są własnością różnych inwestorów. Każdy właściciel ma swój udział w nieruchomości i może decydować o wynajmie swojego apartamentu, zazwyczaj za pośrednictwem operatora.

Inwestycje w aparthotel - jak działają?

Inaczej zaś wygląda to w przypadku aparthotelu, który jest zazwyczaj zarządzany przez jednego właściciela lub firmę. Goście wynajmują apartamenty na krótki czas, podobnie jak w hotelu, ale wszystkie pokoje są zarządzane centralnie.

Czym jest pobyt właścicielski?

Czy można mieć ciastko i zjeść ciastko? Jak się okazuje, inwestycje w apartamenty takie jak condo dają taką możliwość. Nazywamy ją pobytem właścicielskim. Na czym on polega?

Pobyt właścicielski to możliwość korzystania z nieruchomości przez inwestora, który zakupił condo w danym obiekcie. Ten czas może wykorzystać na wypoczynek, wakacje czy podróż służbową, tak, jakby rezerwował pokój w standardowym hotelu, ale z jedną różnicą - wszystko jest za darmo, lub za niewielką opłatą.

Poszczególne zasady korzystania z pobytu właścicielskiego są ustalane przez konkretnego operatora. Mogą one dotyczyć m.in. limitów dni, w których właściciel może korzystać z apartamentu. Są one najczęściej zależne od sezonów turystycznych. W przypadku wysokiego sezonu mogą obowiązywać pewne ograniczenia, jednak poza nim oferty są zazwyczaj dość elastyczne.

Dodatkowo warto pamiętać, że pobyt właścicielski w condo nie wpływa znacząco na możliwość zarabiania z najmu. Jest on bowiem wliczony w wybrany model biznesowy. Inwestor, który korzysta ze swojego apartamentu, nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. Jednocześnie wciąż może korzystać z udogodnień dostępnych przez innych wynajmujących.

Tym samym inwestowanie w apartamenty inwestycyjne typu condo jest coraz popularniejsze wśród osób, które nie tylko chcą cieszyć się przychodem z najmu, ale również móc korzystać z pełnych udogodnień, jakie ta nieruchomość ze sobą niesie.

Podsumowanie

Condo to ciekawa opcja dla inwestorów, którzy szukają alternatywy dla tradycyjnych form inwestycji w obiekty nieruchomościowe. Zapewniają one bowiem wysokie stopy zwrotu, a do tego pozwalają na cieszenie się urokami atrakcyjnej lokalizacji i pełnymi udogodnieniami, które są dostępne zarówno dla gości, jak i właścicieli.


Zdjęcie: https://pixabay.com/pl/photos/

2 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page